C44PUGR5680T89K
DigiKey Part Number
399-C44PUGR5680T89K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PUGR5680T89K
Description
CAP FILM 68UF 10% 1700 VDC
Detailed Description
68 µF Film Capacitor 780V 1700V (1.7kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
780V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
1700V (1.7kV)