C44PUGR5100T61K
DigiKey Part Number
399-C44PUGR5100T61K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PUGR5100T61K
Description
CAP FILM 10UF 10% 1700 VDC
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 780V 1700V (1.7kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
780V
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - DC
1700V (1.7kV)