C44PRGR6120T99K
DigiKey Part Number
399-C44PRGR6120T99K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PRGR6120T99K
Description
CAP FILM 120UF 10% 1400 VDC
Detailed Description
120 µF Film Capacitor 640V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
3.740" Dia (95.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
640V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)