C44PRGR5150T61K
DigiKey Part Number
399-C44PRGR5150T61K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PRGR5150T61K
Description
CAP FILM 15 UF 10% 1400 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 640V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
640V
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)