C44PPGR6100T79K
DigiKey Part Number
399-C44PPGR6100T79K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PPGR6100T79K
Description
CAP FILM 100UF 10% 1280 VDC
Detailed Description
100 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)