C44PPGR5220T61K
DigiKey Part Number
399-C44PPGR5220T61K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PPGR5220T61K
Description
CAP FILM 22UF 10% 1280 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)