C44PPGR5220RASK
DigiKey Part Number
399-19704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PPGR5220RASK
Description
CAP FILM 22UF 10% 1.28KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44PPGR5220RASK Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - AC
550V
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)