C340C683J1G5TA
DigiKey Part Number
399-4443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C683J1G5TA
Description
CAP CER 0.068UF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C340C683J1G5TA Models
Category
Features
Low ESL
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.494" (12.54mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C