C340C473J5G5TA7303 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C340C473J5G5TA7303
DigiKey Part Number
399-C340C473J5G5TA7303TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C473J5G5TA7303
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C340C473J5G5TA7303 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)