C276CC25100AA0J
DigiKey Part Number
399-C276CC25100AA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C276CC25100AA0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C276CC25100AA0J Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.303" (58.50mm)
Capacitance
10µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
470V