C2220C106M5R2CAUTO
DigiKey Part Number
399-5804-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5804-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C106M5R2CAUTO
Description
CAP CER 10UF 50V X7R SMD
Detailed Description
10 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 2 J-Lead
EDA/CAD Models
C2220C106M5R2CAUTO Models
Category
Features
Low ESL (Stacked)
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
J-Lead
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C