C1812X224KCRACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1812X224KCRACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812X224KCRACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812X224KCRACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812X224KCRACAUTO
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812X224KCRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)