C1812C224KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C224KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1812C224KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1812C224KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C224KCRACTU
Description
CAP CER 0.22UF 500V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812C224KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)