C1210C475K5RALTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 5,234
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 154,730
Datasheet
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C475K5RALTM
DigiKey Part Number
399-C1210C475K5RALTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C475K5RALTM
Description
4.70UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)