C1206X473KCRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X473KCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206X473KCRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206X473KCRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X473KCRACTU
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206X473KCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)