C1206T222K4RCCTU
DigiKey Part Number
399-C1206T222K4RCCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T222K4RCCTU
Description
CAP CER 1206 COTS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206T222K4RCCTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)