C1206S153J2RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206S153J2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206S153J2RACTU
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206S153J2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)