C1206J473K2RACTU
DigiKey Part Number
399-11955-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11955-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11955-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206J473K2RACTU
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206J473K2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode, Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)