C1206C472K1GEC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,011
Datasheet
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C472K1GEC
DigiKey Part Number
C1206C472K1GEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C472K1GEC
Description
CAP CER 1206 4.7NF 100V C0G
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C472K1GEC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)