C1206C391FBGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C391FBGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C391FBGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C391FBGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C391FBGACTU
Description
CAP CER 390PF 630V NP0 1206
Detailed Description
390 pF ±1% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C391FBGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)