C1206C222K1REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,204
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
In Stock: 771
Vishay Vitramon
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C222K1REC
DigiKey Part Number
C1206C222K1REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C222K1REC
Description
CAP CER 1206 2.2NF 100V X7R
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C222K1REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)