C1206C222JCRACTU
DigiKey Part Number
399-7192-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-7192-1-ND - Cut Tape (CT)
399-7192-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C222JCRACTU
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Detailed Description
2200 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C222JCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)