C1206C153KARACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3,881
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
TDK
TDK
YAGEO
In Stock: 390
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C153KARACTU
DigiKey Part Number
399-15553-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C153KARACTU
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C153KARACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)