C1206C102G1GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 7,391
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 7,947
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
1000 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C102G1GACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102G1GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102G1GACTU
Description
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C102G1GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)