C0805X472KBRAC3316 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4,752
Datasheet
4700 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X472KBRAC3316
DigiKey Part Number
399-C0805X472KBRAC3316TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X472KBRAC3316
Description
CAP CER 0805 4.7NF 630VVDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)