C0805T563K1RALTU
DigiKey Part Number
399-C0805T563K1RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T563K1RALTU
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805T563K1RALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)