C0805C391JCRACTU
DigiKey Part Number
399-C0805C391JCRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C391JCRACTU
Description
CAP CER 390PF 500V X7R 0805
Detailed Description
390 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805C391JCRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)