C0805C152J5RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 4,092
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2,594
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1500 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805 MLCC Caps
C0805C152J5RALTU
DigiKey Part Number
399-C0805C152J5RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C152J5RALTU
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C152J5RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)