C0603X473K5RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
TDK
In Stock: 745
Similar
TDK
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603X473K5RECTU
DigiKey Part Number
399-C0603X473K5RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X473K5RECTU
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X473K5RECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)