C0603X153K5RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 9,179
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
0.015 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603X153K5RECTU
DigiKey Part Number
399-C0603X153K5RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X153K5RECTU
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X153K5RECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)