C0603S153K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,652
Datasheet
0.015 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603S153K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603S153K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603S153K5RACTU
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603S153K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)