C0603C472F5GECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
4700 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C0603C472F5GECTU
DigiKey Part Number
399-C0603C472F5GECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472F5GECTU
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C472F5GECTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low ESR
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)