C0603C271J1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C271J1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C271J1RACTU
Description
CAP CER 270PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603C271J1RACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)