C0603C153J1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
0.015 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C153J1RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C153J1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C153J1RACTU
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C153J1RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)