C0402C103K3RAC31127665 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6,740
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 170,666
Datasheet
YAGEO
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C103K3RAC31127665
DigiKey Part Number
399-C0402C103K3RAC31127665TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C103K3RAC31127665
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)