ALF70G102EH450
DigiKey Part Number
399-ALF70G102EH450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70G102EH450
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 148.2mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF70G102EH450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.11 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
8.53 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
148.2mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C