ALF70C102EN550
DigiKey Part Number
399-ALF70C102EN550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF70C102EN550
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 550V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 441mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.08 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.22 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
382 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
4.016" (102.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
441mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C