A783MW108M1ELAS011
DigiKey Part Number
399-A783MW108M1ELAS011TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A783MW108M1ELAS011CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A783MW108M1ELAS011DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A783MW108M1ELAS011
Description
CAP ALU HYBRID 125C 25V 1,000UF
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A783MW108M1ELAS011 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C