A768MS277M1VLAS022
DigiKey Part Number
399-A768MS277M1VLAS022TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS277M1VLAS022CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS277M1VLAS022DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS277M1VLAS022
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V SMD
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS277M1VLAS022 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C