USL00-30L-A
DigiKey Part Number
6256-USL00-30L-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-USL00-30L-ACT-ND - Cut Tape (CT)
6256-USL00-30L-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USL00-30L-A
Description
MICRO COAX RECEP 30P RIGHT ANGLE
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.25A per Contact
Pitch
0.016" (0.40mm)
Height Above Board
0.039" (1.00mm)