SSL00-30S-0500
DigiKey Part Number
6256-SSL00-30S-0500TR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-SSL00-30S-0500CT-ND - Cut Tape (CT)
6256-SSL00-30S-0500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL00-30S-0500
Description
MICRO COAX RECEP 30P STRAIGHT
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.3A per Contact
Pitch
0.020" (0.50mm)
Height Above Board
0.057" (1.45mm)