FCCR16151ABTP
DigiKey Part Number
2315-FCCR16151ABTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
2315-FCCR16151ABTPCT-ND - Cut Tape (CT)
2315-FCCR16151ABTPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCCR16151ABTP
Description
FUSE CHIP 0.15A 50VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 mA 50 V Fuse Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
CSA, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.3 Ohms