KTPS24-2410DT 2P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Volgen + Furuno
In Stock: 648
Datasheet
24V 24 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
KTPS24-2410DT 2P
DigiKey Part Number
62-1128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTPS24-2410DT 2P
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 24W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Volgen + Furuno
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level V
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.46" L x 1.97" W x 1.34" H (88.0mm x 50.0mm x 34.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
IEC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.366 lb (166.01 g)
Power (Watts)
24 W