SM16B-ZPDSS-TF
DigiKey Part Number
455-SM16B-ZPDSS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM16B-ZPDSS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM16B-ZPDSS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM16B-ZPDSS-TF
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 1.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.059" (1.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM16B-ZPDSS-TF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Insulation Height
0.309" (7.85mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V