SM12B-ZESS-TB(LF)(SN)
SM12B-ZESS-TB(LF)(SN)
SM12B-ZESS-TB
DigiKey Part Number
455-SM12B-ZESS-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM12B-ZESS-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM12B-ZESS-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM12B-ZESS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.059" (1.50mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Outer Shroud Contact
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100V