SM10B-SRSS-TB(LF)(SN)
SM10B-SRSS-TB(LF)(SN)
SM10B-SRSS-TB
DigiKey Part Number
455-SM10B-SRSS-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM10B-SRSS-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM10B-SRSS-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM10B-SRSS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
SM10B-SRSS-TB Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.114" (2.90mm)
Series
Contact Shape
Square
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V