SHLP-10V-S-B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 455-3949-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SHLP-10V-S-B |
Description | CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 1 |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bulk | Color Natural |
Part Status Active | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Connector Type | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Contact Type Female Socket | Note Contacts Sold Separately |
Number of Positions | Base Product Number |
Pitch 0.039" (1.00mm) |