S24B-PUDSS-1(LF)(SN)
S24B-PUDSS-1(LF)(SN)
S24B-PUDSS-1
DigiKey Part Number
455-S24B-PUDSS-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S24B-PUDSS-1
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S24B-PUDSS-1 Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V