Image for J21DPM-12V-KX is not available
J21DPM-12V-KX
DigiKey Part Number
J21DPM-12V-KX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J21DPM-12V-KX
Description
CONN PLUG HSG 12POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Features
Polarizing Key
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)