Image for BM30B-SHLDS-G-TFT is not available
BM30B-SHLDS-G-TFT
DigiKey Part Number
455-BM30B-SHLDS-G-TFTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM30B-SHLDS-G-TFT
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.039" (1.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Insulation Height
0.159" (4.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Non-Gendered
Features
Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
2
Insulation Color
Natural
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
50V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.3mm